Běžecký dotazník, 1.část

11.03.2019

Dnes jsme si pro vás připravily běžecký dotazník, resp. první 3 otázky z něj...

Kde běháš nejraději?

Gab: Nejraději běhám po lesní cestě - hliněné a posypané jehličím. Což se samozřejmě v Praze hezky řekne, ale hůř udělá. 😊 Ale ne, není to tak hrozný, dokonce tady v okolí mám i možnost běžet po poli, po okraji louky. Ale když je mokro nebo po dešti a já nechci přijít domů jak prase, tak si to odběhnu i po asfaltu, resp. po chodnících. Loni jsem i parkrát jela běhat do obory Hvězda, což bylo na prostředí i podklad fajn. Akorát to holt zabere víc času, než když jen vyběhnu doma ze dveří a domů zase doběhnu. A to je asi moje nejdůležitější kritérium: vymýšlet si trasy tak, ať nemusím nikam přejíždět, nic plánovat a když se mi zrovna chce nebo to vyjde, tak "nazuju tenisky a běžím".

Kač: Nejraději, aby to byla rovná lesní cesta, ale nejčastěji je to asfaltka. Když jsem pracovala a bydlela v Boleslavi, vybíhala jsem vždy do lesoparků Štěpánka a Radouč. Tam je to super! Krumlov bohužel nic podobného nenabízí, takže beru co je a nejčastěji běhám z domova okruh kolem bývalých kasáren, případně na kájovskou cyklostezku a když si chci dát víc do těla, běžím přes Lazec.

Pokud máme oba s Davidem čas, vyrážíme i do Budějovic, kde to mám osobně asi radši než v Krumlově a to hlavně proto, že jsou Budějovice placka se spoustou cyklostezek a parků a dá se tam tak vybrat asi z tisíce možných tras.

Protože jeden z nás vždycky musí hlídat Kryštofa (dlouhé běhy v kočáře nedává, pokud nespí), děláme to třeba tak, že mě kluci vysadí po cestě do ČB (Boršov, Planá, ...), já za nimi doběhnu někam na hřiště, přeberu hlídací štafetu a běží David. To o těch způsobech a důvodech známe, že 😊 Zkrátka jo, jde to i s dětmi, když se člověku chce. 

Kdy běháš nejraději - denní doba?

Gab: Když mě netlačí čas 😊 V létě je supr ráno, když už je teplo a přitom teprve vychází slunce. To si i ráda přivstanu, byť ve zbytku roku se mnou hne jen máloco. Ale většinou chodím běhat navečer/večer. Znám lidi, co třeba chodí běhat místo oběda o polední pauze. Noo, to asi pro mě není. Protože představa jak si pak po bance vykračuju v trepkách a županu do sprchy, nechť zůstane jen představou 😊 Taky je kritériem to, abych s sebou nemusela nic mít. Když jsem jela vloni vlakem potrénovat svůj poslední úsek Vltava runu, vzala jsem si batůžek, žádnej speciální na běhání, prostě malej batoh, co nosíme na výlety. A celou dobu jsem nemohla myslet na nic jinýho než na to, jak mi ten batoh rozedírá krk. A nakonec jsem tam měla dva týdny spáleniny se strupy. Takže ani žádný kraviny typu: poběžím z práce domů (navíc další argument proti je ten, že je to posledních 7 km do kopce!)

Kač: Když jsem ještě chodila do práce (vstávačka ve 4:40), probíhalo to tak, že jsem přijela po třetí odpoledne domů, dala si dvacetiminutovýho ducánka (protože jsem byla unavená - z dnešního pohledu fakt vtipný 😊) a pak jsem vyrážela běhat. Odpoledne mi vyhovuje asi pořád nejvíc, ale čas se mění v závislosti na ročním období. Nerada nosím čelovku, takže vždycky volím dobu před setměním. V zimě tak chodím kolem třetí/čtvrté, když je ještě trochu teplo a naopak v létě jdu klidně až v půl sedmý. Neumím běhat ráno po probuzení, ačkoliv každý rok minimálně jednou vyzkouším, jestli se náhodou něco nezměnilo. 😊 Vždycky mi na prvních pár metrech strašně vyletí tep, nohy mám jak z betonu a prostě mi to nejde. V posledních měsících se mi ale párkrát povedlo jít běhat okolo půl jedenácté dopoledne a to už je ok. Ráno se nastartuju, něco málo posnídám, trochu to strávím a pak se mi běží dobře.

Ale zase se i v tomhle směru všechno odvíjí od Kryštofa - od jeho odpoledního spánku, koupání, uspávání a hlavně od Davidovy pracovní doby, aby ho měl kdo pohlídat.

Kdy běháš nejraději - roční období?

Gab: Rozhodně na jaře! V zimě je nejhorší se vykopat ven. A i když tam pak jsem, tak si říkám jak správně dýchat, abych z toho nenastydla. No prostě jsem opatrnost sama. 😊  Samozřejmě jen taková výmluvová opatrnost 😊  V létě je supr ranní běh a večerní jen, když je rozumný počasí. Ale to se člověku už kolikrát nechce. Nebo nemůže, když se potřebuje zchladit ledových drinkem z té výhně! Zase je ale fajn, když vyběhnu a potom po návratu sednu na terasu, klidně i na zem, na ty vyhřátý dlaždice (který mi nejednou spálily i chodidla) a tam vydýchávám před sprchou 😊 

Kač: Nejvíc mi vyhovuje jaro a podzim - teplota v rozmezí 12-20 stupňů, čili když už nemusím mít rukavice, ale zároveň na sobě ještě snesu tričko. 😊

Nevadí mi běhat v zimě, jen mě rozčiluje dlouhé postávání před skříní a přemýšlení, co si mám obléct, abych nezmrzla, ale zároveň se nepotila od prvních kroků. Když nad tím teď přemýšlím, tak v letních měsících je pro mě běhání asi vůbec nejhorší, protože to přes celý den oddaluju kvůli vedru a pak už jsem rozsezená na pískovišti nebo na trávě před barákem a nechce se mi. Takže když je vlastně to nejhezčí počasí, tak já jsem úplně nejlínější 😊